bendigo writers festival 2017
August 11-13, 2017

Program
Sunday 14

  • The Capital
  •   10am-11am
    FIGHTING HISLAM
    Susan Carland, Clementine Ford
  •   11.30am-12.30pm
    18C AND ME
    Cathy Wilcox, Max Gillies
  •   1pm-2pm
    THE WELCOME STRANGER
    Susan Carland, Rebecca Huntley, William Maley, Sally Warhaft
  •   2.30pm-3.30pm
    THE MORAL TIGHTROPE
    Paul Barclay, Kenan Malik
  •   4pm-5pm
    POST-MILLENNIAL
    Clementine Ford, Will Kostakis, Emily Sexton, Tom Taylor, Kayla Rae Whitaker
  • Capital’s Bendigo Bank Theatre
  •   10am-11am
    ANOTHER GO
    Paul Barclay, Ray Mooney, Jenny Valentish
  •   11.30am-12.30pm
    TOMORROWLAND
    Claire Corbett, Dennis Altman, Toby Walsh, Tim Clare
  •   1pm-2pm
    THE LIMITS OF MEMOIR
    Patti Miller, Marie Munkara, Rachel Robertson
  •   2.30pm-3.30pm
    CREEPY
    Jay Kristoff, Naja Later, Michael Pryor, John Richards
  •   4pm-5pm
    GOING STRONG
    Scott Alterator, Rodney Syme
  • Engine Room at Old Fire Station
  •   10am-11am
    COMIC RENAISSANCE
    Bruce Mutard, Peter Pascoe, Naja Later, Tom Taylor
  •   11.30am-12.30pm
    POETIC STATE
    Judy Johnson, Martin Langford, David Musgrave, Simon Patton
  •   1pm-2pm
    ACCIDENTS OF COMPOSITION
    Merlinda Bobis, Mary Pomfret
  •   2.30pm-3.30pm
    MAGMAKERS
    Amy Doak, Chris Harrigan, Madelaine Imber, David Ryding
  •   4pm-5pm
    A TANGIER AFFAIR
    Bryan Dawe
  • La Trobe Arts Institute on View Street
  •   10am-10.45am
    SHE FOLLOWED HER HEART
    Karin Atlmann, Marie Munkara
  •   11.15am-12pm
    THE REAL MAY GIBBS
    Robert Holden,Vivien Newton
  •   12.30pm-1.15pm
    ONLY CONNECT
    Caroline Baum, Chris Kelly
  •   1.45pm-2.15pm
    WHEN ROBYN MET BETTY
    Ann Lansberry, Robyn Williams
  •   2.45pm-3.30pm
    THE TRAIL BLAZER
    Troy Bramston, Rob Stephenson
  • Trades Hall
  •   10am-11am
    THE TWENTIETH MAN
    Tony Jones, Steve Kendall
  •   11.30am-12.30pm
    MODERN FAMILY
    Chloe Shorten, Annika Smethurst
  •   1pm-2pm
    I BECAME A WRITER BECAUSE…
    Steven Amsterdam, Libby Angel, Fiona Parker, Jenny Valentish
  •   2.30pm-3.30pm
    IT’S GOT TO STOP
    Robert Dessaix
  •   4pm-5pm
    TRANSFORMERS
    Dianne Dempsey, Robert Gott, Elizabeth Kostova, Rose Michael
  • Star Cinema Eaglehawk
  •   10am-11am
    THE WORDS TO SAY IT
    John Flaus, John Marsden
  • Departs Alexandra Fountain
  •   12.30pm-2pm
    THE GOOD TASTE TRAM
    Nick and Sonia Anthony
  •   GOOD LIFE SUNDAY AT ULUMBARRA
  • Indulge in good food, good talk and good ideas at Ulumbarra
    From 10am
    GOOD FROM THE START
    11.15am-12.15pm
    ULTIMATE SEAFOOD
    12.30pm-1.15pm
    THE MIDSUMMER GARDEN
    1.30pm-2.30pm
    GO NATIVE
    2.45pm-3.45pm
    HOW TO AFFORD THE GOOD LIFE
    4pm-5pm
    FAVOURITE THINGS
  • Festival Closing Event Ulumbarra Theatre
  •   5.30pm-6.30pm
    AFTER THE DISAPPOINTMENT
    Judith Lucy, Denise Scott, Kaz Cooke

View Our Events

What's on and when.

events...

Venues

Where to go.

venues...

Event Speakers

Our authors and presenters.

speakers...